Fiji - Resignation by the Prime Minister from the post of commander in chief of the armed forces (5 March 2014)

JPEG

Statement made by France’s Ministry of Foreign Affairs Spokesperson (Paris, March 5, 2014)

Fiji - Resignation by the Prime Minister from the post of commander in chief of the armed forces (5 March 2014)

“Mr. Franck Voreqe Bainimarama, Prime Minister of the Republic of Fiji Islands, resigned today from his position as commander in chief of the armed forces, in accordance with his commitment.

France encourages Fiji’s interim government in the process of restoring democracy.

France notes positively this decision by the Prime Minister of Fiji that follows closely behind the implementation of a new constitution and the appointment of an Electoral Commission and which brings Fiji another step closer to Elections by September 2014.”

###

Published on 05/03/2014

Top of the page